Странични ефекти от креатин. Вреден ли е креатина за сърцето наистина?
Има няколко понятия с корен „креатин“, които много се ползват, без да се разбира точното значение. Често ги объркваме и не правим разлика между тях. Когато говорим за креатин, ни трябва да ги различаваме.
Понятия с креатин: да ги различим! | |
---|---|
Понятие | Какво означава |
Креатин | киселина – суровина за производство на енергия; изкуствено се синтезира като монохидрат, хидрохлорид, нитрат, малат и защитен креатин Кре-Алкалин за получаване на хранителна добавка за спортни постижения |
Креатин фосфат | в тялото креатин естествено се преобразува на креатин фосфат, който е резервен източник на енергия за мускулите и сърцето като мускул; синтезира се като хранителна добавка за бърза енергия |
Креатин-Ин | отпадък от използването на креатин; той се изхвърля в кръвта и оттам – в урината; креатинин е маркер за филтриращата способност на бъбреците |
Креатин-Киназа | ензим в мускулите и сърцето, участва в производството на енергия в клетките; когато мускулите са в стрес, креатинкиназа се освобождава от клетките в кръвта; креатинкиназа е маркер за увреждане на мускулите и сърцето |
Да обобщим: креатин съществува само в организма. Креатин в химическо съединение се приема като добавка за енергия и мускулна маса. Производните термини креатинИН и креатинКИНАЗА значат лабораторни маркери за изследвания.
Съдържание:
Вреди от креатин? Странични ефекти
Добавки с креатин се приемат от спортистите за мускулна маса и енергия. Но химически синтезираното съединение има своите негативи.
Единствен положителен страничен ефект е увеличаване на мускулната маса от 0.9 до 1.7 кг. Това се случва чрез задържане на течност в мускулатурата и пряка стимулация на растежа на мускулна маса.
Нежелателните действия на креатин са в пъти повече. Една част от посочваните негативи са реални, друга немалка част са измислени или плод на заблуда. Например мускулните спазми. Мнението, че креатин причинява спазмиране е погрешно. Такъв симптом понякога възниква, но като реакция на интензивното натоварване.
Креатин причинява проблеми с кожата и конкретно акне – още едно спорно твърдение. Според специалисти, акне се получава от усилените тренировки, които увеличават изработката на тестостерон и променят хормоналния баланс.
Косопад?
Пак невярно твърдение. Точно обратното – креатин положително въздейства на космените фоликули. Той е сходен по структура на кератин, затова прониква дълбоко в косъма и го регенерира. И тук киселината задържа влага и хидратира увреден косъм. Създава бариера за загуба на влагата. Стимулира фоликулите и растежа, ускорява метаболизма на косъма, подобрява кръвообращението на скалпа.
По-нататък ще дадем още погрешни твърдения относно вредите от креатин. А сега към истинските.
Дехидратация
Креатин насища мускулната тъкан с вода, но организмът като цяло изпитва обезводняване. Възникват проблеми с обменните процеси, електролитния баланс и терморегулацията. За да се избегнат патологични явление, креатин се съчетава с 3 л вода.
Бодибилдърите използват опасна схема: приемат креатин с диуретици и стимулатори. Това е супер опасно!
Качване на тегло
Този ефект е описан в международните фармакологични справочници. Но не се конкретизира каква част от новото тегло се дължи на растежа на мускулната маса.
ВАЖНО: Вижте мнения за вредите и страничните ефекти от креатина, споделете и своя случай или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Подуване
Задържането на течности не е страничен ефект в прекия смисъл на думата. Това е компенсация, възстановяваща алкалния баланс. Тя се наблюдава при почти всеки спортист на креатин, но не е ярко видим ефект.
Внимание! Не трябва да се приемат диуретици и да се съкращава обемът на употребяваните течности, за да се предотврати задържането на вода. Това води до неблагоприятни последствия. Обратно, треньорите препоръчват да се увеличи дневната норма вода.
Бъбречно заболяване
Креатинът може да засегне бъбреците, ако те вече са увредени. На здрави органи той не оказва неблагоприятно въздействие, но влошава състоянието при заболяване, в частност при функционална недостатъчност.
Още нещо интересно ТУК: Мнения за най-добрия кордицепс. Колко време може да се пие? Противопоказания.
Чернодробно увреждане
За разлика от бъбреците, черният дроб е недосегаем за креатин. Приемането му в препоръчителните дози не влошава състоянието на главния филтър. Няма вреда и при продължителна употреба.
Стомашен дискомфорт
Гадене, проблеми с изхождането, нерядко – коремна болка. Това са последствия от лошо разтваряне на кристалите креатин, които не са минали необходимото пречистване. Но днес производителите следят за качеството на своите добавки, затова стомашни симптоми възникват крайно рядко.
Ксеростомия (сухота в устата)
Този ефект не се намира сред официално докладваните. За него свидетелстват изказвания във форумите. Потребители смятат, че изсъхването на устата и честото уриниране са свързани с приемането на добавки с креатин.
Вреден ли е креатина за сърцето?
На креатин се приписват незаслужено сериозни негативи. Например, че вреди на сърцето. Не, той не оказва непосилно натоварване на сърцето. Също така не увеличава кръвното налягане, няма канцерогенно действие, не натоварва пикочната систама и не причинява зависимост.
Безопасни дози за прием на креатин
Дозировка на креатин е индивидуална. Тя зависи от личните цели и особености на конкретния потребител. Най-добре да се определи с помощта на лекар.
- Примерна доза за етап на натоварване (за спортисти над 19 годишна възраст): 4 Х 5 г креатин монохидрат, общо 20 грама за деня в продължение на максимум 5 дни.
- Примерна доза за период на поддържане (също 19+): 2 грама на ден.
- Схема без натоварване: дневна доза 6 грама. В тренировъчни дни – след натоварване. В период на отдих – сутрин.
Обикновено добавките са на прах, таблетки, капсули и течност, ароматизирани дъвки, енергийни блокчета. Всеки продукт има указание за дозиране.
Креатин се усвоява по-добре с въглехидрати от плодове, вкл. сокове, и нишесте.
Колко дълго може да се приема?
Продължителността на приема зависи от дозата и условията.
- Примерна схема: висока доза 20 грама при натоварване се приема 5 дни. След това се намалява и курсът с примерно 6 грама на ден продължава 2 месеца. След него следва 1 месец почивка. При доза от 2 – 3 грама курсът е 1 месец с почивка 1 месец.
- Друга схема: редуване на 3 дни с креатин и 3 дни отдих. Схемата се изпълнява 8 седмици. Следва 1 седмица почивка от тренировки. В последните 3 дни от отдиха се препоръчва отново да се започне приемането на креатин.
Потенциални рискове, ако прекалим
Приемането на високи дози синтетичен креатин може да повлияе на способността на организма да изработва собствен креатин.
Този процес се случва незабелязано. Външно изглежда, че креатин не се предозира. Изглежда, че при предозиране тялото изхвърля излишъка през бъбреците, заедно с излишната течност.
Нередовен сърдечен ритъм
Изследва се прилагането на креатин в терапии на сърдечна недостатъчност и исхемия.
Но ако здрав спортист употребява много креатин и тренира в натоварващ режим, неговото сърце може да изпита повишено натоварване.
По-висок риск се наблюдава при продукти от креатин и лактатен буфер. Буферизираният продукт способства за повишаване на честотата и силата на сърдечните съкращения. Това може да доведе до тахикардия, нарушения на сърдечния ритъм и до микротравми на мускулите.
Вижте и ТОВА: Лимфен дренаж в домашни условия. Мнения за най-добри ботуши и апарат. Цена.
Инсулт при комбиниране с кофеин и ефедра
При злоупотреба със стимулиращи вещества последствията идват по-късно. Първоначалната лекота и повишена издръжливост се заместват от слабост, неврологични симптоми като боцкане, болка и снижена подвижност на крайниците. Постепенно се губи чувствителност и гъвкавост на крайниците. Възможно е комбинацията кофеин, ефедрин и креатин (същото става и с аспирин) да доведе до сърдечно-съдова недостатъчност, потискане на дишането, вътрешни кръвоизливи заради разрив на съдове и връзки. При по-нататъшна злоупотреба трениращият го грози инсулт.
При хора с високо кръвно да се внимава
Креатин не повишава кръвното налягане, но съдейства за задържането на високо ниво. Риск възниква при съчетаване с лекарства, растителни и хранителни добавки с повишаващ стойностите ефект. В такъв случай е необходимо да се следи кръвното и да се мери многократно.
Особени мерки за безопасност
Внимание при приемането на креатин трябва при следните състояния:
- Тромбоза на дълбоките вени;
- Разстроен баланс на електролитите в организма;
- Проблеми с храносмилането;
- Мигрена;
- Неврологична дисфункция, невромускулни разстройства;
- Психически разстройства;
- Проблеми с кожата – за спортисти с повишено изпотяване и прием на диуретици.
При сърдечни заболявания и нередовен сърдечен ритъм
Споменахме, че натоварването на сърцето е риск единствено за сърдечно болните. Необходимо е такива пациенти да се съобразят със състоянието си. Особено внимание е нужно при аритмия (нередовен ритъм) – заради слабостта на сърцето и заради приеманите по този повод медикаменти.
При високо кръвно
Мит за креатин е, че претоварва сърцето и повишава налягането в съдовата мрежа. Но реално се получава ефект на хипертония от добавки с креатин. Той е следствие от различни примеси, които се добавят към креатина и задържат количество вода в тялото. За сметка натова се наблюдава повишаване на налягането и по-активна работа на сърцето. Качественият чист креатин без примеси не оказва влиение върху сърцето и налягането на кръвта.
При бъбречни заболявания
Камъни в бъбреците са основание за повишено внимание при приема на креатин. Вероятността от негативни реакции се увеличава при съвместен прием на креатин и вещества, които се изчистват от организма през бъбреците. Опасна е комбинацията с вещества, токсични за бъбреците и такива, които усилват отделянето на урина (риск от обезводняване и увреждане на бъбреците).
Източници на английски и български: Какво е креатинкиназа. Действие на креатин и кой е най-добрият? * Как се сваля много висок креатинин? * Странични ефекти и вреди от предозиране на креатинин.
При увреден черен дроб
Опасността за черния дроб е един от митовете за креатин. При здрав орган добавката не създава проблеми. Риск възниква при налично заболяване и снижени функции на органа. Затова добавянето на креатин не се препоръчва при чернодробни патологии. Опасна е комбинацията с вещества, токсични за органа. Като страничен ефект се наблюдават изменения в показателите за функциониране на черния дроб и повишаване на нивата на чернодр. ензими.
Погледнете и ТУК: Кои са най-добрите витамини против изпотяване и работещите трикове и средства?